Μάθημα : JEAN MONNET "EU-PH.ORIA" - Μαθήματα για την Ιστορία της ΕΕ
Κωδικός : 1951009402
1951009402 - ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΙΜΑΣΙΔΗΣ
Περιγραφή Μαθήματος
Η ηλεκτρονική τάξη σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στο 2ο ΓΕΛ Νεάπολης κατά το σχολικό έτος 2024-25 στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus+ JEAN MONNET - Learning EU Initiatives με τίτλο "EU-PH.ORIA: European Union for Progress and Harmony, Organisation for Responsibility, Innovation and Awareness" (project number 101176331).
Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση διαρθρώνεται σε δύο ενότητες συνολικής διάρκειας 6 διδακτικών ωρών και εντάσσεται στο μάθημα της Ιστορίας Γενικής Παιδείας στη Γ΄ ΓΕΛ και αφορά στο κεφάλαιο ΣΤ΄: "Ο μεταπολεμικός κόσμος" και ειδικότερα στις ενότητες: "Η πορεία προς την Ευρωπαϊκή Ενοποίηση" και "Η Ελλάδα της Μεταπολίτευσης και η ένταξη στην Ενωμένη Ευρώπη".
Σκοπός της είναι οι μαθητές:
- να προσεγγίζουν και να αφομοιώσουν τα γεγονότα που αποτέλεσαν σταθμούς τόσο για τη γένεση και την ολοκλήρωση της Ε.Ε όσο και για την ενταξιακή πορεία της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό οικοδόμημα.
- να εξοικειώνονται με την αναζήτηση και τη χρήση των ιστορικών πηγών ως βασικού εργαλείου συγγραφής της Ιστορίας.
Στο υλικό που ακολουθεί, περιλαμβάνεται Σχέδιο μαθήματος, αναλυτική περιγραφή της διδασκαλίας, τα φύλλα εργασίας, συνδέσεις σε online εργαλεία και πηγές που δημιουργήθηκαν για την υποστήριξη της διδασκαλίας.
ΣΤΟΧΟΙ: Οι μαθητές,
Α. Σε γνωστικό επίπεδο:
- Να γνωρίζουν τις βασικές συνθήκες και τα ορόσημα της Ευρωπαϊκής Ενοποίησης.
- Να αναλύουν τους λόγους που οδήγησαν στη δημιουργία της Ε.Ε.
Β. Σε επίπεδο δεξιοτήτων:
- Να εξασκούνται στην ανάλυση και επεξεργασία ιστορικών πηγών.
- Να καλλιεργούν δεξιότητες ομαδικής συνεργασίας και κριτικής σκέψης.
Γ. Σε επίπεδο στάσης-αντιλήψεων:
- Να αναπτύσσουν συνείδηση Ευρωπαίου πολίτη
- Να προάγουν αδιάλειπτα το σεβασμό στις αξίες της ειρήνης, της συνεργασίας και της αλληλεγγύης.
Δραστηριότητα 1: Η ανάγκη αποτροπής ενός Γ΄ Π.Π.
Ο εκπαιδευτικός ξεκινά συζήτηση με θέμα την κατάσταση που επικρατούσε στην Ευρώπη αμέσως μετά τον Β΄Π.Π. Καλεί του μαθητές να συμμετέχουν ανασύροντας στη μνήμη τους στοιχεία που διδάχθηκαν σε προηγούμενη ενότητα σχετική με τον Β΄Π.Π.
Παρουσιάζονται βίντεο και εικόνες σχετικά με τις συνέπειες του Β΄ Π.Π.
Συνέπειες Β΄ Π.Π., εικόνα 1,εικόνα 2, εικόνα 3, εικόνα 4
Καλούνται οι μαθητές και οι μαθήτριες , μέσα από δραστηριότητα καταιγισμού ιδεών (brainstorming), να προτείνουν έννοιες-αξίες που θα συμβάλλουν στην αποτροπή ενός Γ΄ Π.Π.
Φύλλο εργασίας 1 pdf docx Διάρκεια 20 λεπτά
Δραστηριότητα 2: Οι απαρχές της ένωσης των κρατών της Ευρώπης- Η πρώτη περίοδος 1949-1959.
Προβάλλονται τα πρώτα βήματα της πρώτης περιόδου της Ένωσης (1949-1959).
Οι μαθητές και οι μαθήτριες απαντούν σε ερωτήσεις σύντομης απάντησης
Δραστηριότητα 3: Γεγονότα-σταθμοί στην πορεία της Ε.Ε.
Οι μαθητές/τριες παρακολουθούν παρουσίαση των σημαντικότερων γεγονότων της περιόδου 1960-2020.
Καλούνται στη συνέχεια να συμπληρώσουν πίνακα χρονογραμμής της παραπάνω περιόδου.
Διάρκεια 30 λεπτά
Δραστηριότητα 4: Πρωτεργάτες και πρωταγωνιστές του οικοδομήματος της Ε.Ε.
Μέσα από την επίσημη σελίδα της Ε.Ε. οι μαθητές και οι μαθήτριες γνωρίζουν τους πρωτεργάτες και τις πρωτεργάτριες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Πρωτεργάτες και πρωτεργάτριες της Ε.Ε.
Ακολουθεί παιχνίδι "Βρες το πρόσωπο". Οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε ομάδες. Κερδίζει η ομάδα που ένα μέλος της θα αναγνωρίσει τα περισσότερα πρόσωπα με βάση πληροφορίες που θα του δίνουν οι συμπαίκτες του χωρίς να αποκαλύπτουν το όνομα.
Φύλλο εργασίας 4 pdf docx Διάρκεια 30 λεπτά
Δραστηριότητα 5: Διευρύνσεις της Ε.Ε.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν το Ιστορικό Διευρύνσεων της Ε.Ε.
Στη συνέχεια συμπληρώνουν φύλλο εργασίας με ερωτήσεις σύντομης απάντησης.
Διάρκεια 30 λεπτά
Δραστηριότητα 6: Σύγχρονες προκλήσεις και το μέλλον της Ε.Ε.
Ο εκπαιδευτικός αναφέρεται στις σύγχρονες προκλήσεις που έχει να αντιμετωπίσει η Ε.Ε.:
- Μεταναστευτικό
- Κλιματική αλλαγή
- Πολεμικές συγκρούσεις στις παρυφές της Ε.Ε.
Οι μαθητές προσθέτουν επιπλέον θέματα κατά την κρίση τους.
Ακολουθεί συζήτηση για το πώς η Ε.Ε. μπορεί να διαδραματίσει ενεργό ρόλο στην αντιμετώπιση αυτών των προκλήσεων.
Διάρκεια 15 λεπτά
ΣΤΟΧΟΙ: Οι μαθητές και οι μαθήτριες
Α. Σε γνωστικό επίπεδο:
- Να κατανοούν την χρονική πορεία της ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε.
- Να γνωρίζουν τις κύριες φάσεις της διαδικασίας ένταξης και τις συνθήκες που τις καθόρισαν.
- Να εξετάζουν τις συνέπειες της ένταξης σε κοινωνικό, πολιτικό και οικονομικό επίπεδο.
Β. Σε επίπεδο δεξιοτήτων:
- Να διαμορφώνουν κριτική σκέψη σχετικά με τη θέση της Ελλάδας στην Ε.Ε.
Γ. σε επίπεδο στάσης-αντιλήψεων:
- Να εκτιμούν τη σημασία της ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε. ως στρατηγική επιλογή.
Δραστηριότητα 1: Διαδικασία και πορεία ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε.
Μέσα από βίντρο που αντλήθηκε από τον Επίσημο Λογαριασμό της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα στο youtube οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν τη διαδρομή της ενταξιακής πορείας της Ελλάδας στην Ε.Ε.
Εργασία ανασύνθεσης.
- Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των 3-5 ατόμων.
- Πριν την έναρξη του βίντεο μοιράζεται φύλλο εργασίας στην κάθε ομάδα.
- Καθώς προβάλλεται το βίντεο, κάθε ομάδα καταγράφει μεμονωμένες λέξεις που αφορούν χρονολογίες, πρόσωπα, γεγονότα, αξίες, έννοιες.
- Μετά την ολοκλήρωση της προβολής, κάθε ομάδα ανασυνθέτει την πορεία ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε. στηριζόμενη στις λέξεις που έχει σημειώσει.
Διάρκεια 35 λεπτά
Δραστηριότητα 2: Παιχνίδι ρόλων: "Συνέντευξη Τύπου"
- Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν την ομιλία του κ. Κ.Καραμανλή στο Ζάππειο Μέγαρο στις 28-5-1979.
- Ένας μαθητής/τρια αναλαμβάνει τον ρόλο του κ. Κ. Καραμανλή.
- Οι υπόλοιποι χωρίζονται σε δύο ομάδες.
- Δύο μαθητές/τριες από κάθε ομάδα υποδύονται τους ρόλους των δημοσιογράφων συμπολίτευσης και αντιπολίτευσης αντίστοιχα.
- Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες διαδραματίζουν τον ρόλο των ομάδων εργασίας που πλαισιώνουν τις δύο ομάδες δημοσιογράφων και προετοιμάζουν ερωτήσεις σχετικές με την ένταξη της Ελλάδας στην Ε.Ε. (κριτήρια ένταξης, προϋποθέσεις, οφέλη της χώρας, υποχρεώσεις, ενστάσεις, παρασκήνιο διαδικασιών, ασάφειες, δύσκολα σημεία).
- Οι "δημοσιογράφοι" απευθύνουν τις ερωτήσεις στον "κ. Κ. Καραμανλή" ο οποίος καλείται να απαντήσει.
Διάρκεια 40 λεπτά
Δραστηριότητα 3: Ομαδική δημιουργική εργασία.
Δημιουργία χρονογραμμής για την πορεία της Ε.Ε. μέσα στο χρόνο στην πλατφόρμα Genially.
Υπόδειγμα αρχείου που δημιουργεί ο εκπαιδευτικός στο genial.ly
Διάρκεια 60 λεπτά
Ημερολόγιο
Ανακοινώσεις
Όλες...- - Δεν υπάρχουν ανακοινώσεις -