Μάθημα : Σπάμε τα στερεότυπα: Φύλο, Γλώσσα, Κοινωνία, Επάγγελμα
Κωδικός : 2607010243
2607010243 - ΚΥΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ
Ενότητες μαθήματος
-
Εμφάνιση όλων των ενοτήτων
-
ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΡΧΙΚΩΝ ΣΤΑΣΕΩΝ & ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 1 - ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ: ΙΣΟΤΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ (ή μήπως όχι;)
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 2 – Η ΓΛΩΣΣΑ ΩΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΩΝ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 3 – ΕΜΦΥΛΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 4 – ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΛΑ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 5 – ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 6 – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ
-
ΕΝΟΤΗΤΑ 7 – ΑΝΑΣΤΟΧΑΣΜΟΣ
-
ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΡΧΙΚΩΝ ΣΤΑΣΕΩΝ & ΑΝΤΙΛΗΨΕΩΝ
ΕΝΟΤΗΤΑ 1 - ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ: ΙΣΟΤΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ (ή μήπως όχι;)
Η ενότητα διάρκειας μίας (1) διδακτικής ώρας εστιάζει στην ιστορική εξέλιξη της συμμετοχής των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στις έμφυλες ανισότητες που εξακολουθούν να υπάρχουν στον αθλητισμό. Με αφορμή το, γνωστό από τη Β΄ Γυμνασίου, παράδειγμα της Καλλιπάτειρας και την ακρόαση ενός podcast για τη συμμετοχή των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι μαθητές/τριες ενεργοποιούν τις πρότερες γνώσεις τους και συζητούν για τη διαφορά ανάμεσα στην αριθμητική και την ουσιαστική ισότητα. Στη συνέχεια, σε ομάδες διερευνούν πηγές εντοπίζοντας μορφές ανισότητας, τις οποίες παρουσιάζουν στην ολομέλεια. Ο/η εκπαιδευτικός καταγράφει τα συμπεράσματα σε νοητικό χάρτη και ο αναστοχασμός οδηγεί σε ερωτήματα και προβληματισμούς για την πραγματική ισότητα των φύλων.
Στόχοι Μαθήματος
Με το παρόν σχέδιο διδασκαλίας αναμένεται οι μαθητές/τριες:
Γνωστικοί:
- Να γνωρίσουν την ιστορική εξέλιξη της γυναικείας συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες και, μέσα από αυτήν, την πρόοδο που έχει συντελεστεί στον χώρο του αθλητισμού γυναικών.
- Να αναγνωρίσουν ότι στον αθλητισμό εξακολουθούν να ισχύουν οι έμφυλες ανισότητες.
- Να μπορούν να αναφέρουν τουλάχιστον δύο (2) παραδείγματα έμφυλης ανισότητας.
Συναισθηματικοί:
- Να προβληματιστούν στο ότι η ισότητα αριθμών (50-50) δεν σημαίνει πάντα πραγματική ισότητα.
Δεξιότητες:
- Να εξασκηθούν στην ανάλυση κοινωνικών φαινομένων και στην παρουσίαση επιχειρημάτων με σαφήνεια.
Πόροι/Μέσα
- Απόσπασμα από Podcast, AI («Από τον αποκλεισμό στο 50-50»)
- Διαδραστικό περιεχόμενο (ασκήσεις κλειστού τύπου)
- Φύλλα εργασίας: Κάρτες με κείμενα & γραφήματα, συνοδευτικές ερωτήσεις
- Διαδραστικός πίνακας, Νοητικός χάρτης (mind map)
Μεθοδολογία
- Συνεργασία σε ομάδες, Διερευνητική μάθηση, Συζήτηση στην ολομέλεια.
Σημείωση
Μολονότι η παρούσα ενότητα έχει σχεδιαστεί να υλοποιηθεί σε μία (1) διδακτική ώρα, θα μπορούσε να επεκταθεί και σε 2η ώρα, ώστε να δοθεί περισσότερος χρόνος για την ομαδική δραστηριότητα και την περαιτέρω εμβάθυνση.
Διδακτική πορεία
Αφόρμηση & ενεργοποίηση ενδιαφέροντος
Ενεργοποίηση πρότερης γνώσης: Αναφορά στην ιστορία της Καλλιπάτειρας (Παυσανίας, Μαβίλης: ύλη από τη Β΄ Γυμνασίου) και τη συμμετοχή των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
Podcast: «Από τον αποκλεισμό στο 50-50: Για τη συμμετοχή των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες». Βλ. το διαδραστικό περιεχόμενο στο συνοδευτικό υλικό.
Κατανόηση, συζήτηση, προβληματισμός (καταιγισμός ιδεών):
- Διαδραστικό περιεχόμενο H5P: Ερωτήσεις σωστού/λάθους και πολλαπλής επιλογής με στόχο τον έλεγχο του βαθμού κατανόησης του podcast.
- Καταιγισμός ιδεών/Συζήτηση: Πιστεύετε ότι η ισότητα στη συμμετοχή σημαίνει και ισότητα στην αναγνώριση και την αμοιβή; Η αριθμητική ισότητα ισοδυναμεί με ουσιαστική ισότητα; Ποια προβλήματα φαντάζεστε ότι παραμένουν; (απλή αναφορά)
Ομαδική διερεύνηση
Οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε ομάδες 3-4 ατόμων (συνολικά 4 ομάδες). Κάθε ομάδα παίρνει μία κάρτα εργασίας με υλικό (κείμενο, στατιστικά ή γραφήματα) σχετικό με τον αθλητισμό γυναικών (βλ. Φύλλα Εργασίας στο συνοδευτικό υλικό). Στόχος κάθε ομάδας είναι να εντοπίσει και να παρουσιάσει σύντομα το παράδειγμα ανισότητας στο υλικό της.
Κλείσιμο & αναστοχασμός
Κάθε ομάδα παρουσιάζει σύντομα στην ολομέλεια της τάξης τα ευρήματά της. Στον διαδραστικό πίνακα ο/η εκπαιδευτικός σχηματοποιεί σε έναν νοητικό χάρτη τις απαντήσεις και τα συμπεράσματα των μαθητών/τριών. Στο τέλος, έχουν δημιουργηθεί δύο στήλες: «Ισότητα» (βλ. 1. Αφόρμηση) – «Ανισότητες» (βλ. 2. Ομαδική διερεύνηση)
Ερωτήσεις αναστοχασμού:
- Ποιο από τα παραδείγματα ανισότητας σας έκανε μεγαλύτερη εντύπωση;
- Τι νομίζετε ότι θα χρειαζόταν για να υπάρχει πραγματική ισότητα στον αθλητισμό; Προτείνετε μία αλλαγή που θα θέλατε να δείτε.
- Πού νομίζετε ότι οφείλονται αυτά τα φαινόμενα ανισότητας;
- Τι μας δείχνει ο τρόπος που μιλούν τα ΜΜΕ για τις γυναίκες;
Το podcast είναι προϊόν AI. Δημιουργήθηκε βάσει έγκυρων και αξιόπιστων πηγών με την εφαρμογή NotebookLM.
Τέσσερα (4) φύλλα εργασίας με σύντομα κείμενα και γραφήματα για ομαδική επεξεργασία από τους/τις μαθητές/τριες.